کتاب گاو بنفش اثر ست گودین

کتاب گاو بنفش از ست گودین یکی از کتاب‌های پر فروش و جذاب در حوزه‌ی بازاریابی است

پیام اصلی گاو بنفش می توان به این شکل عنوان کرد که،ساز و کار سنتیِ تولید، تبلیغ و فروش دیگر مانند گذشته کارایی ندارد. همچنین بازاریابی و فروش محصول را نباید به بعداز طراحی و تولید آن موکول کرد.
تنها شانس موفقیت محصول این است که در خاطر بماند؛ دیگران درباره‌اش حرف بزنند؛ و این گفتگو به ایجاد تقاضا منتهی شود.
نُهُمین P در آمیخته بازاریابی

زمان مطالعه: 2 دقیقه
داستان گاو بنفش از زبان ست گادین :

چند سال پیش به همراه خانواده در جاده های فرانسه مشغول رانندگی بودم که ناگهان منظره ی زیبای گله گاوی (حدود ۱۰۰ گاو اکثرا قهوه ای رنگ) که در کنار مراتع می چریدند توجه مان را جلب نمود. به مرور زمان و پس از ۲۰ دقیقه حضور گاوها برایمان عادی شد و گاوهای جدید که در مسیر مشاهده می کردیم کاملا شبیه گله گاوهای قبلی بودند. چیزی که تا نیم ساعت قبل سرگرم کننده بود دیگر عادی و کسالت آور شده بود. اما تصور کنید یک گاو بنفش در میان گله چقدر می تواند برای مدتی جالب باشد.

ویژگی اصلی گاو بنفش این است که باید چشم گیر باشد. اگر محصول یا خدمت شما چشم گیر نباشد به چشم نمی آید.

چگونه می توان محصول چشم گیر تولید کرد؟
 • دارای ارزش باشد
 • جذاب باشد
 • با تمام آنچه که در بازار هست متفاوت باشد

ست گادین : این عقیده را ندارم که با کمبود ایده های چشمگیر مواجه شده ایم. کسب و کارها مملو از فرصت های بزرگ هستند که می توان با آنها کارهای بزرگی انجام داد. ایده وجود دارد، تمایل به اجرا درآوردن آنها وجود ندارد. افزایش تمایل به انجام کارهای شگفت انگیز باعث ایمنی بیشتر می شود نه خطرات بیشتر.

نکته هایی که ما می توانیم برای آغاز راه رسیدن به استراتژی گاو بنفش ، از آنها استفاده نمایید :
 • به جای تلاش در استفاده از تکنولوژی جدید به منظور تولید محصولاتی بهتر و مطابق با استاندارد های رفتاری خریداران، سعی کنیم آنها را به تغییر در رفتار دعوت کنیم .
 • اگر آینده ی یک محصول به نظر چشمگیر نمی رسد، زمان آن است که بفهمیم بازی عوض شده است. به جای صرف هزینه برای یک محصول در حال مرگ، سرمایه ی خود را حفظ کرده و آن را به تولید کالای جدیدی اختصاص دهیم.
 • برای هر برنامه ارزشمندی گاو را بدوشید از مزیت های آن در مسیر توسعه، نهایت بهره را ببریم .
 • فضایی ایجاد کنیم که بتوان گاو بنفش جدیدی را به موقع متولد و جایگزین گاو قبلی کرد. زمانی که مزیت های گاو بنفش اولی (قبلی) در حال افول است
 • بسته بندی محصول یکی از مهمترین عوامل در خلق گاو بنفش است. با بررسی P های دیگر بازاریابی دست به ابتکار بزنید و موقعیت و وضعیت رقابتی که در آن قرار دارید معین کنید.
 • خلق استراتژی گاو بنفش روش یا تاکتیک مطمئن و قانون و برنامه مشخصی ندارد. گاو بنفش چیزی است که تنها در زمان و مکان مناسب چشمگیر می باشد.
3 نظرات
 1. fariba می گوید

  سلام بسیار عالی.
  موفق باشید.

 2. معصومه اسماعیلی می گوید

  سلام خلاصه مفید و کامل بود.

 3. زهرا طوسی می گوید

  خوب مطلب مفیدی بود. ولی فکر کنم شما بیشتر جملات کتاب رو آوردید. کاش از زبان خودتون بیشتر کتاب رو توضیح می دادید.

خوشحال میشم دیدگاه تون رو نسبت به این مطلب با من در میان بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.