کتاب ایده‌ عالی مستدام

چیپ هیث و دن هیث در کتاب ایده‌ی عالی مستدام ، با عنوان فرعی چگونه ایده‌های ماندگار بسازیم؟، به معرفی ۶ اصل می‌پردازند که به ماکمک می‌کند که ایده‌ها و طرز فکر خود را به‌گونه‌ای بیان کنیم
که تأثیرگذار و ماندگار باشند.

زمان مطالعه: 2 دقیقه

چیپ هیث و دن هیث برادرانی هستند که در زمینه‌ی استراتژی کسب و کار و سازمان‌ها فعالیت می‌کنند. چیپ علاوه بر نویسندگی، در حیطه‌ی تدریس، مشاوره و برنامه‌ریزی نیز فعالیت می‌کند. وی مشاور مراکز مهمی از جمله گوگل گپ و انجمن قلب آمریکاست.

دن نیز با مدرسه بازرگانی هاروارد همکاری داشته و هم‌چنین عضو ارشد مرکز حامی کارآفرینان اجتماعی است و نیز در سال ۱۹۷۷، شرکتی را در زمینه‌ی تولید متون آموزشی اخلاقی، برای کارمندان و مدیران تأسیس کرد.

همه‌ی ما در هر شغل و جایگاهی که باشیم، حتی در بین دوستان و آشنایان، دوست داریم وقتی موضوع مهمی را بیان می‌کنیم دیگران به ما توجه کنند و صحبت‌های ما تأثیرگذار و ماندگار شود.

برای مثال اگر معلم هستیم، می‌خواهیم در تدریس موفق باشیم و مفاهیم دشوار را به خوبی به دانش‌آموزان خود منتقل کنیم و یا اگر مدیر هستیم، می‌خواهیم چشم‌اندازها و جهت‌گیری‌های جدید سازمان را به خوبی با کارکنان خود در میان بگذاریم.

کتاب ایده‌ی عالی مستدام، برخلاف سایر کتاب‌های حوزه‌ی مدیریت که تنها ایده‌هایی را برای مدیران و متخصصان مطرح می‌کنند، به ما می‌آموزد که چگونه ایده، پیام و نظر خود را به گونه‌ای بیان کنیم تا اثرگذار باشد و به خاطر سپرده شود.

کتاب پیش‌رو نتیجه‌ی بررسی ۱۵۰۰ ایده‌ی ماندگار، توسط نویسندگان کتاب، چیپ هیث و دن هیث است. به گفته‌ی خودشان: «هنگامی‌که ایده‌های ماندگار را بررسی می‌کردیم، بارها و بارها شش اصل مشابه را در آن‌ها مشاهده کردیم.»

چیپ هیث و دن هیث

۱-سادگی

برای این کار لازم است ما مفهوم کلیدی و محور

ی ایده‌ی خود را پیدا کنیم. تنها استفاده از جملات کوتاه و مختصر، ایده‌آل و جذاب نیست، بلکه گفتار حکیمانه لازم است. باید ایده‌هایی بسازیم که علاوه بر سادگی، عمیق و با مفهوم باشند.

۲-غیر منتظره بودن

چگونه باید توجه مخاطب را به ایده‌ی خود جلب کنیم و اشتیاق‌شان را تا انتهای بیان ایده‌ی خود، حفظ کنیم؟ جواب غیر منتظره بودن است. شگفتی باعث افزایش هوشیاری و تمرکز مخاطب می‌شود.

۳-ملموس بودن

چگونه باید ایده‌ی خود را واضح و روشن کنیم؟ جواب ملموس صحبت کردن است، زیرا می‌توان مطمئن شد که ایده‌ی ما برای همه‌ی مخاطبان قابل فهم است و مفهوم واحدی دارد.

۴-معتبر بودن

باید چه کاری انجام دهیم تا افراد ایده‌ی ما را باور کنند؟ باید ایده‌ی خود را به گونه‌ای مطرح کنیم تا اعتبار داشته باشد. به راه‌هایی نیاز داریم تا خود افراد ایده‌ی ما را بیازمایند و به فکر فرو بروند. برای مثال فلسفه‌ی به شرط چاقو، در دنیای ایده‌ها همین کارکرد را دارد.

۵-احساسی بودن

چه کاری باید انجام دهیم تا دیگران به ایده‌ی ما توجه کنند؟ جواب آسان است، باید کاری کنیم تا حس خاصی در مخاطب ایجاد شود. باید یاد بگیریم که کدام احساس را باید در مخاطب برانگیزیم و کنترل کنیم. برای مثال در زمینه‌ی سیگار کشیدن نوجوانان، اگر آن‌ها را از دوروریی صنعت دخانیات متنفر کنیم بهتر از سیگار کشیدن دوری می‌کنند تا مطرح کردن مضرات سیگار.

۶-داستانی بودن

چه کار کنیم تا دیگران بر اساس ایده‌ی ما عمل کنند؟ باید ایده‌های خود را به صورت داستان مطرح کنیم. شنیدن داستان ما را برای پاسخ سریع‌تر و مؤثرتر آماده می‌کند.

خوشحال میشم دیدگاه تون رو نسبت به این مطلب با من در میان بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.