هنر شفاف اندیشیدن به سبک محمدرضا شعبانعلی

زمان مطالعه: 2 دقیقه

داشتم کتاب هنر شفاف‌ اندیشیدن از رولف دوبلی را می‌‌خواندم که یاد محمدرضا شعبانعلی افتادم.رولف دوبلی در این کتاب درباره خطاهای شناختی ذهن بصورت خلاصه و به شکل داستان صحبت می‌کند و در یکی از بخش ها تعریف میکنه که:

پاپ از میکل‌آنژ پرسیده «راز نبوغت را به من بگو. چگونه مجسمه‌ی داوود، شاهکار تمام شاهکارها، را ساختی؟» جواب میکل آنژ این بوده که: «ساده‌ است. هر چیزی را که داوود نبود تراشیدم.»

رولف دوبلی به این نکته اشاره می‌کند که دانستن منفی (شناخت نبایدها) بسیار قدرتمندتر از دانستن مثبت (شناخت باید‌ها) است.

حالا شاید بگویید که خب چطور حالا یاد محمدرضا شعبانعلی افتادی، داستان را که رولف دوبلی داره تعریف میکنه و یک طرف داستان پاپ هستش و طرف دیگه هم میکل آنژ ، باید بگم که شما درست می گویید اما داستان از اینجا شروع شد که هنگامی که این پاراگراف را خواندم بعدش حواسم پرت شد و به‌ یاد این عبارت ازمحمدرضا شعبانعلی افتادم که میگه:

موفق، کسی است که بداند داشتن هر چیزی به معنای نداشتن چه چیزی است.و موفق ترین، کسی است که بتواند از بین نداشتن ها، بهترین نداشتن را انتخاب کند.نداشتن هایت را که انتخاب کردی داشتن ها ناگزیر به سراغت خواهد آمد توگویی که انتخاب نداشتن ها، در اختیار توست و ظهور داشتن ها، جبر هستی است.

تاریخ انتشار کتاب هنر شفاف اندیشیدن

کتاب هنر شفاف اندیشیدن توسط رولف دوبلی سال ۲۰۱۳ منتشر شده.گفته می‌شود که این کتاب در واقع یک گردآوریِ دقیق و ظریف با مثال‌های زیبا و کاربردی از کتابهای متعددی هستش که در زمینه تصمیم گیری نوشته شده‌.

حالا که فکر می‌کنم می بینم که این سبک از تصمیم گیری را در زدن برخی تست های کنکور هم انجام داده ایم یعنی با روش حذف گزینه های اشتباه به گزینه درست می رسیدیم.

در برخی دستورات در ادیان مختلف هم برای رستگاری از حذف گزینه های غلط با عنوان پرهیز سخن گفته شده و همچین برای بدست آوردن سلامت جسم هم گاهی دکترها دستور پرهیز و انجام ندادن برخی امور را برای بدست آورن سلامتی می‌ دهند و می گویند که اگر اصلا آن کارها(خودرن یا انجام دادن غیر اصولی فعلی)انجام نمی‌شد به آن بیماری و مشکلات برنمی خوردیم. و همچنین در ادبیات و عرفان ها به شکل های مختلف در این مورد صحبت شده مثلا اینجا که ناصرخسرو میگه:

جز به پرهیز و زهد و استغفار
کار ناخوب کی شود مغفور
ناصرخسرو

ولی اگه از من بپرسند که بهترین تعبیر و یا عبارتی که در این زمینه تاکنون شنیده ای کدام مورد است می‌گویم تعبیرمحمدرضا شعبانعلی

خوشحال میشم دیدگاه تون رو نسبت به این مطلب با من در میان بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.